Alva Qi Törnqvist pitchar tillsammans med sin producent Toste Severin filmen ”Älskvärda” inför juryn med Vera Lanå Bolin (SVT), Annie Karlsson (Göteborg Filmfestival) och förra årets pitchvinnare Jean-Luc Mwepu. Foto: Martin Hammar

Jag hade aldrig pitchat innan den 25e oktober

Inlagt av: alva.qi 12 Oct 2025

Jag hade aldrig varit i Uppsala, jag hade aldrig varit på Uppsala kortfilmsfestival och jag hade aldrig pitchat innan den 25e oktober. Så det är mycket nya upplevelser för mig denna filmfestival.

Först skrev jag lite vad jag såg och tänkte när jag kom till Uppsala och gick från tågstationen mot hotellet:
"Uppsala tycker jag var en väldigt fin stad, jag gick förbi Fadimes plats. Tänkte på rasbiologiska institut och hur Uppsala har sett ut innan eller om det alltid varit en liten stad. Bibelsällskapet. Asian Market. Shotluckan. Väldigt mysig stad, väldigt höstvänlig och promenadvänlig. Liknar Lund. Finns det mycket studentrabatter här? Vilka bor här? En raggarbil!"

Men denna text är mer till för dig som ska pitcha i Uppsala: Det kanske är din första gång, som det var för mig. Här kommer mina tips, de består av saker andra sagt till mig och som jag har testat.
Ha med rörligt material i din presentation, tester eller liknande för att ge en visuell representation av din vision.
Gör kreativa övergångar, bättre än vad du brukar göra i en vanlig presentation.
När du tränar försök få det till 6 min max så att du har marginal för att tappa bort dig eller ta andningspauser när du väl gör det inför publik.
Ha med din producent om ni kompletterar varandra med olika bilder av filmen och processen och ni stärker varandras roller/positioner.
Skriv ut talkort med stora bokstäver med rätt få ord på varje rad och med viktiga ord i fetstil.
Tänk lite i förväg vilka frågor som juryn kan ställa och skriv ner svar. Jag lyssnade på vad de frågade de andra och förberedde mig, dock frågade de helt andra saker!
Det finns ett mingel där alla presenterar sig, om du vill mingla se till att gå dit! Fråga någon om vart det är, då får du veta vilka alla är och vilka som representerar ex Locarno, Toronto International Film Festival eller International Film Festival Rotterdam. Prata med programmerare och introducera dig för att ta reda på vilken festival som passar din film. (De har olika inriktningar!)
Mingla med andra filmskapare, ni kommer också att ses på olika filmfestivaler i framtiden. Ni kan hjälpa varandra och ge varandra ett värdefullt utbyte. Det är alltid skönt att ha ett eller flera ankare i mingelsituationer.
Ha kul! Jag tycker helgen var väldigt kul, hade varit på Nordisk Panorama nån månad innan och har nu två helt olika erfarenheter av två olika festivaler, vilket känns väldigt givande! På NP visade jag min film och kollade på mycket film, i Uppsala såg jag inte lika mycket film men lyssnade på samtal, pitchar, presentationer och minglade mer.

/Alva Qi Törnqvist

Medlemsbloggen

Talangdagarna ett långkok

av: AyaSakurai den
När vi kom fram till Fårö var det grått och mulet, men stämningen var bubblig och förväntansfull...

Efter låga dagar och korta nätter, motorstopp på safari

av: Natanael Westerberg Andersson den
Det finns för mycket att berätta om för att få plats med allt här, så ni får dagen då allt gick fel...

Tankar efter Konferens – att fånga det som inte sägs

av: Hemen Kurda den
Det har gått några dagar sedan jag var på Dokumentärfilmskonferensen, men jag bär fortfarande med...

Vänskapen gjorde pitchandet till något kul, snarare än något att bäva inför.

av: Nils Alatalo den
Nils åkte till Norska Kortfilmsfestivalen för att pitcha på Screen Talent Europe Pitching Forum...

Residenset Film <3 Musik blev en kreativ bubbla där tid o plats försvann

av: Tage Olsson den
  Vi blev fint välkomnade i en konsthall under en vernissage för unga konstnärer innan vi fick...

Perlas dagbok från Director’s Village i Maastricht

av: Perla Heiefort den
Perla Heiefort var i Maastricht på Director's Village. Utvecklingsprogrammet Director's Village...