Ur filmen. Två finklädda flickr, en driver ur flaska champagne.
Ur filmen "Shards of Glass" av Lisa Forslund som visades på Norska kortfilmfestivalen i Grimstad. Foto: Rasmus Eriksson

Det är först nu jag förstår vad det är för ord som behövs för att kunna beskriva filmen

Inlagt av: Lisa Forslund 12 Oct 2025

I år är det 9 år sedan Kortfilmsfestivalen i Grimstad började sin Screen Talent Europe Pitching Forum. 2017 var jag en av dem som pitchade. I år hölls en programpunkt de kallar Pitch Perfect där forna deltagare av Pitchforumet fick möjlighet att visa filmen de pitchat om den blivit klar. När min film blev utvald att visas bestämde jag mig för att jag gärna ville besöka festivalen igen. 

När jag var på väg till Norge började jag fundera på varför det hade känts så viktigt för mig att åka dit. Det är inte så likt mig. Det finns två sorters människor: de nostalgiska som drömmer om dåtiden och de som hela tiden ligger ett steg framför. Jag tillhör kategori nr två, dvs jag skiter i vad som har hänt tidigare. Jag lär mig inte av mina misstag, men planerar minutiöst framåt för att framtiden ska bli lite mindre oviss. 

När jag satt i biosalongen där min film visades var det som att jag såg filmen som en pärla i ett radband av idéer som i stunden känts “nya”, men egentligen är pärlorna exakt likadana. Huvudkaraktären är alltid samma person. En kvinna, hyperkänslig, förbannad, destruktiv i kärleksrelationer. Det har tagit mig så lång tid och så många konstverk och filmer för att sitta här i en biograf och märka att karaktären i min kommande långfilm fanns redan 2017. 

Jag sjunker ner i stolen. 

Jag pratar med Yousra Said som är på festivalen för att pitcha och jag berömmer hela pitch-gänget för att de alla varit så bra på att kurera sig själva och sina projekt. De vet vilka ord som är deras ord att säga. Jag undrar om jag lät så självsäker när jag pitchade för 6 år sedan. Det känns som det är först nu jag förstår vad det är för ord som behövs för att kunna beskriva filmen.

Lisa Forslund

Lisas film Shards of Glass var med på programpunkten Pitch Perfect på Norska Kortfilmfestivalen. Här fick publiken se fem filmer i ett 90-minuters program med filmer som alla pitchats något tidigare år på Screen Talent Europe Pitching Forum. Lisa återvände till Grimstad för att vara med när filmen mötte publiken.

Medlemsbloggen

Talangdagarna ett långkok

av: AyaSakurai den
När vi kom fram till Fårö var det grått och mulet, men stämningen var bubblig och förväntansfull...

Efter låga dagar och korta nätter, motorstopp på safari

av: Natanael Westerberg Andersson den
Det finns för mycket att berätta om för att få plats med allt här, så ni får dagen då allt gick fel...

Tankar efter Konferens – att fånga det som inte sägs

av: Hemen Kurda den
Det har gått några dagar sedan jag var på Dokumentärfilmskonferensen, men jag bär fortfarande med...

Vänskapen gjorde pitchandet till något kul, snarare än något att bäva inför.

av: Nils Alatalo den
Nils åkte till Norska Kortfilmsfestivalen för att pitcha på Screen Talent Europe Pitching Forum...

Residenset Film <3 Musik blev en kreativ bubbla där tid o plats försvann

av: Tage Olsson den
  Vi blev fint välkomnade i en konsthall under en vernissage för unga konstnärer innan vi fick...

Perlas dagbok från Director’s Village i Maastricht

av: Perla Heiefort den
Perla Heiefort var i Maastricht på Director's Village. Utvecklingsprogrammet Director's Village...