Ett stort hus med gult ljus i fönstren på nedervåningen
Samtal om kortfilm på Lilla Filmens Hus under Göteborg Film Festival

Lilla Filmens Hus - Filmsamtal under Göteborgs Film Festival 2026

Under Göteborg Film Festival arrangerar en samling filmorganisationer i Göteborg programmet Lilla Filmens Hus. 

 

Filmsamtal om kortfilm

Lilla Filmens Hus är ett program och en mötesplats för filmskapare, publik och bransch att samlas, samtala och mötas över gränser. Vi håller till på Kinesiska Muren (ett Folkets Hus som är under uppbyggnad) och i Hagabions tillfälliga lokaler i samma hus.

Öppna filmsamtal i ett intimt format, med fokus på filmen, den konstnärliga processen och de frågor filmen väcker. Efter samtalen är det mingel festivalbar på Kinesiska Muren som öppnar 17:30 (OBS ingen festivalbar efter samtalen första helgen) Plats: Skeppsbron 4, fem minuters promenad från Draken. 

Veckoschema

 

Fredag 23
Förmingel 18:00 - 22:00 FilmCentrum Väst och Filmens Hus har förmingel för sina medlemmar och vänner innan Göteborg Film Festivals stora invigningsfest på Hotell Draken.  

Lördag 24 

Filmsamtal 17:00

Sebha av Sara Garib 
Sara Garib, Marwa Yasin filmens animatör, och Hanna Högstedt, producent pratar om sina processer i arbetet med filmen. Samtalet görs i samverkan mellan Öppna Kanalen Göteborg, Hagabion och ABF. Samtalet är på engelska! 

Sebha visas i Swedish Shorts 3  

Söndag 25 

Filmsamtal 17:00

Guden i den gula T-shirten av Karin Sonnsjö Lönegren 
Vareniky av Miriam Ingrid Benthe

Karin Sonnsjö Lönegren och Miriam Ingrid Benthe pratar om sina processer i arbetet med filmerna. 

Guden i den gula T-shirten  och Vareniky  visas i Swedish shorts 2

Måndag 26 

Filmsamtal 17:00

Farbror Ali och jag av Shahab Mehrabi 
Kurvan av Sebastian Johansson Micci 

Shahab Mehrabi, Sebastian Johansson Micci och Filippa Eckert (manusförfattare till Kurvan), pratar om sina processer i arbetet med filmerna med Maja Kekonius från FilmCloud. 

Farbror Ali och jag visas i Swedish shorts 3 Kurvan visas i Swedish shorts 5 och på olika pizzerior i konceptet 10 minuter en kvart.  

Mingel & Festivalbar  

Efter samtalet är det mingel i baren i samma hus. 
Filmkontoret Göteborgs Stad och FilmCloud bjuder på en pizzaslice eller två.

Tisdag 26

Filmsamtal 17:00 

En Föreställning av Nicole Lundberg
Girlzilla av Mirjam Kjellman
Tingens tillstånd av Ragnhild Bøhler
Horse Crazy av Johanne Udnes
Replika av Ramin Alipour

Johanne Udnes, Mirjam Kjellman, Nicole Lundberg, Ragnhild Bøhler och Ramin Alipour pratar om sina processer i arbetet med filmerna. Samtalet är på engelska! 

Samtliga filmer visas i Examensfilm HDK-Valand

Mingel & Festivalbar  

Efter samtalet är det mingel i baren i samma hus med HDK-Valands Film studenter 

Onsdag 28

17:00 Filmsamtal

Solo Female av Astrid Söderberg
Att fly från Sverige av Azad Larki och  Roozbeh Behtaji 

Astrid Söderberg, Azad Larki och Roozbeh Behtaji pratar om sina processer i arbetet med filmerna. 

Att fly från Sverige visas i Swedish Shorts 1, Solo Female visas i sektionen Nordic Light

Mingel & Festivalbar

Efter samtalet är det mingel i baren i samma hus med Göthenburgo och FilmCentrum Väst. 
Göthenburgo och FilmCentrum Väst bjuder på en pizzaslice eller två.

Torsdag 29

17:00 Filmsamtal

Ett hus fyllt av ballonger av Anton Björklund
Spontaneous Combustion av Michelle Collins 

Anton Björklund och filmens producenter Edwin Tynan O´Mahony och Alexander Vikström samt Michelle Collins och filmens producent Matilda Friman pratar om sina processer i arbetet med filmerna med Erik Lundin från Kultur Ungdom och Ylva Olsson från Kinema Lab. 

Spontaneous Combustion visas i Swedish shorts 4, Ett hus fyllt av ballonger visas i Swedish shorts 5 och på olika pizzerior i konceptet Tio minuter en kvart.

Mingel & Festivalbar

Efter samtalet är det mingel i baren i samma hus med Kultur Ungdom och Kinema Lab.
Kultur Ungdom bjuder på en pizzaslice eller två. 

 

Om Lilla Filmens Hus

 

Lilla Filmens Hus är en samlingsplats för samtal i ett intimt format, möten och reflektion mitt i festivalen. 

Ett fysiskt Filmens Hus i Göteborg finns ännu inte, men ett arbete har inletts. Under året utforskar filmare och organisationer i Göteborg hur ett Filmens Hus kan växa fram - underifrån och tillsammans. Vi lägger de första stenarna under Göteborgs filmfestival 2026 med ett samtals- och mingelprogram på Kinesiska Muren och kallar det Lilla Filmens Hus. 

 

Vilka arrangerar?

Lilla Filmens Hus arrangeras av Göthenburgo, Hagabion, FilmCloud och FilmCentrum Väst i samarbete med Filmkontoret, HDK-Valand Film, Kinemalab, Kinesiska Muren, Kultur Ungdom, Medieverkstan, Öppna Kanalen och ABF. 

 

Filmsamtal om kortfilm under GFF
-
Lilla Filmens Hus

Filmsamtal utifrån kortfilm under Göteborg Film Festival

Plats

Skeppsbron 4
Göteborg

För vem

Öppet för alla!
 

Länkar
Anmälan
Ingen föranmälan
Först till kvarn