Åtta personer runt ett bord med serverade hamburgare
Hani och de andra deltagarna i Archipelago Script Lab serveras läskande burgare. Foto: Elin Bennett

Det enda man behövde tänka på var sitt manus och de fantastiska samtal man hade med de andra deltagarna.

Inlagt av: Hani Al Abras 11 Oct 2025

En vecka på Hindö – Att skriva filmmanus i skärgårdens lugn
 

Att få vakna upp och ha ljudet av havets vågor runt hörnet, andas in den friska morgonluften, och känna hur lugnet från den svenska skärgården omsluter dig. Det var så min vecka på Archipelago Script Lab började – verkligen en plats för kreativitet, utveckling och gemenskap.

Fokus på skrivandet – men också på det enkla livet

Vardagens stress kändes långt borta när jag anlände till ön. Här var allt enkelt, avskalat och äkta. Boendet var spartanskt, med utedass och en enklare dusch, men det gjorde ingenting. Mellan skrivstunderna och dom intensiva dagarna kunde man alltid ta ett dopp i havet, paddla kajak eller bara promenera i den vackra naturen på ön om man ville det. Det fanns även bastu för de där lite kyligare kvällarna, vilket blev ett perfekt sätt att varva ner efter en dag fylld av kreativitet, även om jag inte bastade så mycket som jag nu efterhand önskar att jag hade gjort.

Gården där kursen hölls var som tagen ur en Astrid Lindgren-saga – med får som betade lugnt och två busiga hundar och i all ärlighet väldens gulligaste och gosigaste katt som gärna höll oss sällskap. Det fanns något otroligt befriande med att vara på en plats där det enda man behövde tänka på var sitt manus och de fantastiska samtal man hade med de andra deltagarna.

Att skapa i gemenskap

Det bästa med veckan var att vi alla kom från olika bakgrunder – vissa var erfarna manusförfattare, medan andra som jag själv, var i början av våra skrivresor. Några var regissörer och producenter som ville utveckla sina skrivarambitioner, men alla hade vi samma mål: att ta våra projekt till nästa nivå. Oavsett om du jobbade med en kortfilm, tv-serie eller långfilm, och oavsett genre – allt från fiktion till animation – så var detta en plats där vi kunde dela idéer, få feedback och inspireras av varandra.
Karin Arrhenius var en fantastisk mentor, som med sin erfarenhet och känsla för storytelling lyckades skapa en atmosfär där alla kände sig trygga att dela sina berättelser, oavsett hur långt man hade kommit i sin process. Hennes feedback var värdefull och hennes sätt att leda oss framåt i skrivandet vet jag gav oss alla ny energi och nya perspektiv.

Mat som värmde själens djup

Förutom de kreativa höjdpunkterna, kommer jag aldrig att glömma maten! Varje måltid kändes som en fest, trots att vi befann oss mitt ute i skärgården. Hemlagad och enkel, men ändå full av smak och kärlek – det var som att varje måltid blev en chans att inte bara mätta kroppen utan också sinnet. Det var dessa små stunder, över en kopp kaffe eller en nybakad bit bröd, som jag lärde känna de andra deltagarna ännu bättre. Här, i enkelheten, fanns tid för samtal som i det vanliga livet kanske aldrig skulle ha skett, tvär lyxigt!

Hemresan

När veckan nu var över och det var dags att lämna Hindö, var det med en känsla av att ha hittat något unikt. Jag har inte bara kommit längre med mitt manus, utan har också byggt fantastiska relationer. Vi alla lämnade ön med nya idéer, mer inspiration och en stark känsla av gemenskap. Att få skriva i en så magisk miljö, fri från distraktioner, var precis vad jag behövde för att verkligen fördjupa mig i min berättelse. 

Tack för alla fina minnen och nya relationer!
 

Medlemsbloggen

Talangdagarna ett långkok

av: AyaSakurai den
När vi kom fram till Fårö var det grått och mulet, men stämningen var bubblig och förväntansfull...

Efter låga dagar och korta nätter, motorstopp på safari

av: Natanael Westerberg Andersson den
Det finns för mycket att berätta om för att få plats med allt här, så ni får dagen då allt gick fel...

Tankar efter Konferens – att fånga det som inte sägs

av: Hemen Kurda den
Det har gått några dagar sedan jag var på Dokumentärfilmskonferensen, men jag bär fortfarande med...

Vänskapen gjorde pitchandet till något kul, snarare än något att bäva inför.

av: Nils Alatalo den
Nils åkte till Norska Kortfilmsfestivalen för att pitcha på Screen Talent Europe Pitching Forum...

Residenset Film <3 Musik blev en kreativ bubbla där tid o plats försvann

av: Tage Olsson den
  Vi blev fint välkomnade i en konsthall under en vernissage för unga konstnärer innan vi fick...

Perlas dagbok från Director’s Village i Maastricht

av: Perla Heiefort den
Perla Heiefort var i Maastricht på Director's Village. Utvecklingsprogrammet Director's Village...