kvinna med filmkamera och en tratt av kameror.
Bild skapad genom Generativ AI i verktyget Midjourney. Bild: Leo Hiselius.

AI-labbet - En kurs i generativt bildskapande - Kulturakademin

Kursen är producerad av Kulturakademin i samarbete med Filmkontoret Göteborgs Stad med stöd av Västra Götalandsregionen och Region Halland

Beskrivning

Har AI potential att förändra filmproduktion och vilka möjligheter och etiska dilemman medför det i så fall? Kan AI skapa konst som berör, och vem är egentligen konstnären – promptskaparen, AI-modellen eller de vars verk tränat den?

Denna kurs innefattar ett program på fem kurstillfällen som varvas med öppna labb, där du tillsammans med andra deltagare kommer att kunna laborera med generativt bildskapande. Vi går igenom några av de verktyg som i rask takt dykt upp för filmskapare, hur de kan användas, vad de kan åstadkomma i nuläget och vad som kan komma att bli möjligt i framtiden. Du får tillgång till licenser, teori och praktiska arbetsflöden genom workshops och föreläsningar.

Under kursens gång utforskas relationen mellan AI-verktygen och kreativt skapande genom samtal som pågår parallellt med att alla deltagare producerar egna filmer. Kursen löper mellan februari till april 2025. Efter kursavslut arrangeras i mitten av juni visningar av filmerna och i ett öppet forum diskuterar och reflekterar du, övriga deltagare och kursledare över processen och resultatet.

Innehåll

Kurstillfälle 1: Onsdag 5 februari, kl. 10.00-17.00 på plats i Göteborg
Kursledare: Leo Hiselius
Introduktion till generativt bildskapande och filmskapande som språkmodell. En överblick över tillgängliga verktyg, samt det utsnitt av verktyg vi kommer att arbeta med under kursens gång. Vi kommer också att introducera praktiska, filosofiska och konstteoretiska frågeställningar som utforskas löpande under kursen, samt en överblick över de föreläsningar och workshops som leder fram till visningen av deltagarnas filmer i juni 2025.

Kurstillfälle 2: Onsdag 19 februari, kl. 10.00-17.00 på plats i Göteborg
Kursledare: Jakob Söe-Pedersen
Lär dig skapa en trailer med hjälp av generativa AI-verktyg, från stillbild till rörlig bild, med voice over och konsekvent stil.

Kurstillfälle 3: Onsdag 5 mars, kl. 10.00-17.00 online via Zoom
Kursledare: Leo Hiselius
Vi utforskar möjligheter och risker med att arbeta med generativa verktyg som är byggda utifrån referenser. Vi utforskar etik och juridik, samt hur du skapar din egen stil med hjälp av AI. Vi konceptutvecklar med en språkmodell och gör en storyboard i Midjourney med syfte att utforska vad som händer med den kreativa processen när en AI är inblandad.

Kurstillfälle 4: Onsdag 26 mars, kl. 10.00-17.00 på plats i Göteborg
Kursledare: Jakob Söe-Pedersen
En av de största utmaningarna med generativ AI är att få till konsekventa karaktärer och miljöer. Under detta kurstillfälle går vi igenom arbetsflöden för strukturkontroll, läppsynk och hur du skapar karaktärer och miljöer som går att återanvändas i olika vinklar och scener.

Kurstillfälle 5: Onsdag 16 april, kl. 10.00-17.00 på plats i Göteborg
Kursledare: Leo Hiselius
Omvärldsanalys av framtidens arbetsmarknad inom film och kreativ sektor. Återkoppling och kursavslutning: alla deltagare presenterar alster de producerat under kursens gång samt tankar som knyter an till frågeställningarna som presenterades vid första kurstillfället.

OBS! Kurstillfällena varvas med öppna labb på Gothenburg Film Studios.

Mitten av juni (datum meddelas senare)
Visningar av filmerna och i ett öppet forum diskuterar och reflekterar deltagare och kursledare över processen och resultatet. 
Filmerna visas i Göteborg och Skövde.

Vem kan söka?

Filmskapare samt andra som arbetar med rörlig bild, boende i Västra Götalandsregionen.

Kursdeltagarantalet är totalt 18 där Kulturakademin har 10 platser.

Kursen arrangeras av Gothenburg Studios Development med stöd från och i samarbete med Kulturakademin, Göteborgs Stad / Filmkontoret, Filmcentrum Väst, Kultur Ungdom, Gothenburg Film Studios, Film & TV Lindholmen, Högskolan Väst, Nordiska Folkhögskolan, Högskolan i Skövde, Konstmuseet i Skövde och FilmCloud/Kulturförvaltningen/Västra Götalandsregionen.

 

Ansök senast
Datum och tid

5 jan 2025 10.00-17.00

19 feb 2025 10.00-17.00

5 mar 2025 10.00-17.00

26 mar 2025 10.00-17.00

16 apr 2025 10.00-17.00

OBS! 13 juni är ett cirkadatum, exakt datum och tid för visning av filmerna i juni meddelas senare

Plats

Göteborg och Zoom

Lokal meddelas senare.

Vem

Filmskapare samt andra som arbetar med rörlig bild, boende i Västra Götalandsregionen. Du behöver ha förkunskaper i ett redigeringsprogram, såsom DaVinci (gratis) eller Premiere. Läs mer

Länkar
Språk

Svenska/Engelska

Ansökan