
Doc Out West 2023 börjar på västkusten
Louise Hollerup och Clara Noreen är Västra Götalands deltagare i årets upplaga av Doc Out West.
På ett konferenscenter på Bokenäset har i två dagar deltagarna i programmet Doc Out West presenterat sina idéer för varandra. Doc Out Wests inbjudna dokumentärfilmare är denna gång Carl Javér och han har bett deltagarna att dela sina tankar kring berättarperspektiv och deras filmers Point of View. Carl utgår dessutom från en case studys om Rekonstruktion Utöya och Freak Out när han har stöttar deltagarna med sina perspektiv på utveckling av dokumentärfilm. Sex stycken projekt skall avhandlas och frågeställningarna rör sig mellan idé och praktik, genomförande och filosofi när de engagerade dokumentärfilmarna sätter igång. Mot slutat av andra dagen är alla lite slutkörda, men fulla av idéer inför nästa träff. - Skönt att vi skall ses igen. Jag tror jag tar ett steg tillbaka efter de här dagarna, så att jag kan ta två steg framåt till nästa gång vi ses, säger Clara Noreen. Hon utvecklar en dokumentär som handlar om en skivhandlare som funderar på när det är dax att stänga för gott.

FilmClouds andra deltagare är Louise Hollerup som arbetar med en dokumentär om svårigheten att få hjälp av vården när man har psykiska problem. En vardag som allt för många känner igen, men som här blir gestaltad genom en vårdsökande. När ämnet är svårt kan det vara skönt att ha ett sammanhang där man kan tala om sin film och det hantverk som behövs för att genomföra projektet. - Jag tar med mig glädje! Det ger så mycket att dela och inspireras, även om de kan vara svåra ämnen som filmerna tar upp, säger Louise.
Nästa möte i oktober träffas deltagarna i Värmland och får då möta producenten Grace Maharaj.
Doc Out West är ett utvecklingsprogram med dokumentärfilmare från regionerna Halland, Värmland och Västra Götaland och genomförs med medel bl a från Svenska Filminstitutet.